Прегряване на Ryzen 7 2700X

Здравейте колеги, тия дни пенсионирах стария си процесор (i5 - 6400), тъй като главно работя на компютъра си (3D визуализации - на въпроса защо не ползвам видеото: Слабичко е (RX 470) и ми трябват повече от 8 GB vram, което ценово не ми се връзва в момента), ъпгрейдвайки към въпросният Ryzen 7 2700X.
Да отбележа като за начало, че ползвам вградения охладител - Prism Cooler
Нещата, които направих са следните:

1. Активирах на самия охладител H режима на вентилатора.
  2. За всеки случай смених термопастата
  3. Деактивирах PBO и core performance boost от биоса - за сега 3.7 GHz на 16те ядра ме устройва, в бъдеще евентуално като купя друг охладител, ще ги активирам пак
  4. В кутията има негативно налягане -> отзад и отгоре над процесора са “изходящи” с топъл въздух вентилатори, отпред входящи. В тая конфигурация постигнах най-добри резултати с моята кутия.
  5. Следя температурите на 3 места - AIDA64, MSI Afterburner и AMD Ryzen Master (и трите показват еднакви резултати)
    Съответно и проблемите да спомена кои са:
  6. Процесора сваля честотата на 0.6 GHz за 3 секунди (за да свали температурата).По време на рендване (и stress test-ве в Aida64). Обикновенно се случваше, когато стигаше 85 градуса…НО
  7. Интересното е, че след малко подобрения в потоците на кутията (по-горе споменах в каква конфигурация) и т.н, температурата се задържаше около 78, 80 градуса - въпреки това процесора throttle-ваше през 30 сек (примерно)…Волтажа играеше около 1.2V, явно му е достатъчен и е далеч от 1.45 при активиран PBO. Нямам сини екрани, гасения, тъпотии и тн. - както се казва, всичко е стоково и стабилно работещо.

В игрите е около 56 - 60 градуса, което смятам, че е нормална температура за тази печка
Бих се радвал на съвети, тъй като из нета хората нямат моите проблеми. Даже си седят с активирани PBO и не се оплакват :hot_face: ( все пак говорим за стоковата честота на процесора, без никакви boost-ове и максимални обороти на вентилатора).
Срещам препоръки да се активира PBO, намалявайки параметрите му и волтажа с 0,1V offset.

Надявам се съм описал ситуацията максимално ясно и подробно и благодаря предварително за отговорите :slight_smile:

Не знам как да ти помогна но може би като последни мерки може да пробваш да го делиднеш

На мен също ми хрумна намаляване на напрежението, също да потърсиш дали има начин на вдигнеш thermal throttle лимита.

Няма смисъл, AMD процесорите са споени. Най-вероятно би го повредил, ако се пробва.

1 Like

Процесорчето е в гаранция още (има няма 3 години) и за сега не мисля да го пипам физически :smiley:
По принцип има начин в Ryzen Master да се махне лимитъра - но той уж маха всички защити, което ми се вижда малко рисково предвид факта, че може да се налага да го оставям цяла нощ да работи :smiley:
За сега без PBO и намален волтаж (0.05V offset), повече от 75 градуса не вдига, което ме устройва (към момента)
Разочарован съм, че реално стоковото “premium” охлаждане не успява да смогне на автоматичния “турбо бууст” (тук дори не говорим за overclock 4.2Ghz на всички ядра)
За в бъдеще съм се спрял на arctic freezer 34 esports duo - надявам се ще смогне на котлона :smiley:

1 Like

То не е котлон тоя процесор… Пробелма е другаде…

Пробвай да дадеш един ресет на биос-а.

Гледай да купиш охлаждане с повече разпределители на топлината.
Силно препоръпвам Noctua охлажданията.

Посочи ми пълните характеристики на машинката за да те ориентирам към нещо друго :slight_smile:

2 Likes

Бе и аз така си мислех, ама на - парно зимата не ми трябва :smiley:
Реално дъното е чисто ново (MSI B450m-A Pro Max), но биоса за всеки случай съм го ресетвал - резултата е нулев. За сега със стоковата честота и undervolt нещата се получиха добре. Тоест, може да се работи :smiley:
Noctua знам, че са топ в бранша, можеш ли да препоръчаш някой техен модел. Размера не е от значение (въздух да е само)

1 Like

Нормално да пада честотата като стигне 85, това е максималната температрура, която “поддържа” процесора.

Честно казано, не съм учуден. Стоковите охладители са там, колкото да има охладител, за повечето хора, и да се ползва с по-слабите модели. 3D rendering, особено за дълги периоди от време, не е нещо, което повечето хора правят.

Въпреки, че Ryzen процесорите греят бая по-малко в сравнение с старите FX чипове, 2700X е бая процесор (105W TDP). Нищо чудно, че не му стига стоковият.

От noctua, бих препоръчал този:

Може да е малко overkill, но ще те изкара за много време. После дори и Threadripper да вземеш, ще върши добра работа.

3 Likes

Малко ъпдейт по темата - честотите падаха дори след закупуването на охладител (че и навън стана по-студено, та имах перфектни условия). Noctua ми беше малко скъп и взех arctic freezer 34 esports duo (приятен охладител и тих), съответно стояха около 75 градуса при стрес тест, при рендер бяха 69-71 градуса. Проблема беше налице - след малко ровене се оказа че прегряват VRM. Взех един радиатор от стар чипсет, нагласих го да покрива всички mosfetи и едно вентилаторче от стар amd процесор. От тогава процесора си яде всичките 140 вата, които може да му предостави дъното и не се активират защитите му
(Извода е, за по-мощни процесори - не се купуват дъна без радиатори :smiley: )

4 Likes

🤔