SATA 3 SSD vs M.2 NVMe SSD разлики?

Освен разликата в скоростта и интерфейса на поставяне в самата машина. Има ли осезаема разлика при използване? На път съм да си закупя ссд и се чудя между nvme m.2 kadita 256 gb и 240gb sata 3. Ще го използвам само за уиндолса и 1 игра.
Дали ако взема едното, при включване на компютъра със m.2 ще зареди за 5 сек, а със sata 3 ссд-то за 1 минута.

Има си разлика… Както ти каза в скоростта… Ако имаш и multi-tasking cpu си господ.

Мисълта ми е дали си струва да дам 60 лв отгоре за nvme със скорост на четене 3500мб/с или да взема по-евтиното със 520мб/с. Толкова ли е осезаема разликата, че да си струва парите.

Според времето за реакция на монитора
Едва ли обаче ще има разлика при паленето на Уиндоус, игри и др.

Ти каква глупост изръси, ще взема да си прочистя очите, че направо…

2 Likes

Каква глупост изръсих?

Зависи до някъде от бюджета ти и колко място ще ти трябва, понеже за тези 60лв (и малко отгоре) ще можеш да си вземеш по-голямо сата SSD. Но ако по-малкото ссд ти е достатъчно, за мен лично си струват 60-те лв за близо 6 пъти по-голяма скорост и повече responsiveness, но пак зависи колко ползваш компютърът си за муттитаскинг и т.н. :wink:

1 Like

Не знам кой, може би бота на форума ми изтри коментара. Нека аз ти задам няколко въпроса;
Какво общо има ssd-то със response rate-а на монитора?
Знаеш ли какво е ссд?
За да знам от тук нататък как да процедирам с разговора ни.

1 Like

Ще е точно 240gb и едното и другото ако взимам. Бюджета ми стига и 120, но дали да ги дам е въпроса. Ти имаш ли наблюдение относно как се представят двата вида ссд?

Разликата се усеща доста!

2 Likes

Нямам лични наблюдения, за това не искам да кажа вземи “това” ссд. А и както казах зависи от това дали си по мултитаскинга, колко често отваряш някакви програми и т.н.

Ако трябва да дам някакво мнение: nvme-то ще направи, така че компютъра да се усеща по-бърз, но за повечето потребители сата ссд е достатъчно.

Ако работиш с големи файлове, определено nvme, но мисля че не го правиш, за това не го споменах по-рано :smiley:

1 Like

В зареждането на Windows, игри и програми разликата е от 1 до 5 секунди. Ако са ти толкова важни, вземай NVMe. Аз лично бих взел nvme само за Windows и програми, просто защото вече 120/240 са евтини.

2 Likes

Струва си :))

1 Like

(edit) ССД е онова вляво ако не знаеш

:man_facepalming: :man_facepalming: :man_facepalming:

1 Like

Бъди по конкретен

А това в дясно монитора ли е и трябва ли да имам 0.1мс монитор за да ползвам ссд?

1 Like

Бе тука сте 4 човека дето обичате да се заяждате
От началото исках да кажа че за над 5мс не ти трябва ссд

Замислял ли си се, че може да има причина да се заяждаме или ей така виждаме някой и аре да се заядем с него???

За да не ме мислиш за толкова лош, сега ще ти обясня.

Това твърдение е напълно грешно, времето за реакция на монитора и забавянето на ссд-то (хдд-то), нямат нищо общо.
Това че ссд-то има 0.1ms забавяне, не означава че като отворя нещо и то ще излезе след 0.1ms на екрана, а дори и да беше така, нямаше да се усеща никаква разлика между 5ms и 0.1ms монитор. :wink:

4 Likes

Когато копваш файлове от SSDто ама става бавно, защото имаш бавен монитор.
image

Иначе аз съм на мнението, че ако можеш да си позволиш нещо по-бързо винаги си струва. Зависи и какви файлове ползваш и какво правиш с компа.

Доказано, е че при някой игри SSDто е пълна лудница от към зареждането на някой игри. Ето ти пример:

Спестяваш няколко секунди, но накрая като ги събереш и си спестил няколко часа в чакане.
2 Likes