Подходящи ли са частите?

Ще си взимам нов PC и съм се спрял на тези компоненти. Ще се използва за геймин и мултитаскин. Като бюджета ми е 2000лв, но съм склоне да дам малко повече с около 100-200лв над тавана за PC.

Дънна платка ASROCK AB350 Pro4, Socket AM4 150.07 лв.

Кутия Cooler Master MasterBox MB500 RGB TUF Edition 159.00 лв.

Захранващ блок Cooler Master MasterWatt 550W TUF Gaming 80+ Bronze 149.00 лв.

Видео карта ASUS DUAL GTX 1060 OC Edition, 6GB, GDDR5, 192 bit 698.23 лв.

SSD диск Team Group L5 LITE, 2.5", 480 GB 135.00 лв.

Памет Team Group T-Force Vulcan TUF DDR4 16GB (2x8GB) 3200MHz 299.00 лв.

Хард диск SEAGATE BarraCuda 1TB, 64MB, SATA 91.20 лв.

Процесор AMD RYZEN 5 2600X 6-Core 3.6 GHz AM4 479.00 лв.

Цена на компонентите : 2150,50лв

ASUS VG248QE 479.00 лв.

Цена с мониторчето:	2 639.50 лв.

За видеокартата бих взел:

https://techmag.bg/sapphire-technology-radeon-rx-590-nitro-se-8-gb-gddr5-256bit-2hdmi-kgsapa590545000

По-евтина е и е по-бърза. Незнам колко за надеждни от techmag, но имат подобна и в плесио. Ако не намериш RX 590 от доверен доставчик, вземи RX 580. Има ги в desktop.bg, малко по-бърза е от 1060 и има 2 GB повече VRAM.

По-малко по-бавен е, но е 100 лв. надолу и според мен си струва повече, а и с overclock, можеш да компенсираш бая от разликата.

Повечето B350 дъна не идват с BIOS, който поддържа 2000 Ryzen процесори.

Аз бих взел B450 и понеже спестихме пари на някои от по-горните компоненти, можем да вземеш нещо от по-висок клас.

550W трябва да ти стигнат, но е на косъм. SeaSonic са боговете на захранванията и 850W трябва да стигнат, дори и да вземеш по-висок клас компоненити по-натанък.

За монитора, понеже предлагам видеокарта, добре е да се вземе и монитор, който поддържа Freesync.

Цената на всичко е около 10 лв. надолу.

Картата - супер
Дъното - избери друго с b450 чипсет за ryzena
Кутия - гледай не само да изглежда добре… Въздушния поток е важен
Захранване - няма грешка… Имам такова, но 750w
Рамта - препоръчвам hyperx 2933 mhz 2x8 gb( до толкова ти трябва), защото ще ти смъкне от цената доста, но и тази става.

SSD - ако решиш да сменяш на препоръчаната рам памет от мен, можеш с парите да си купиш m.2 ssd което ще е по-бързо…

Като цяло избирай и от други сайтове като ioncomputers :slight_smile:

Както си тръгнал с TUF частите бих ти препоръчал това дъно аз съм с него и съм много доволен Дънна платка ASUS TUF B450-Plus GAMING ASUS TUF B450-PLUS GAMING /AM4 - на топ цена - Ardes.bg

Да но то препоръчвам да сложиш дъно със същата марка като видео картата за по добра връска

Това, че са от една марка, не значи, че връзката ще е по-добра. PCIE е еднакъв на всички дъна. Затова е стандарт.

ВръЗката няма да е по-добра, ами ако имат RGB дъното и видео картата, ще ги управлява през една програма.

Както каза theeaglegamer, 1060<rx 590, особено на по-новите игри картата дърпа със страшно много. На бф5 разликата е над 20фпс, а пеи другите игри също амд-то дърпа. Точно това дъно на asrock поддържа ryzen 2000 ready, аз съм със същото дъно и нямах проблеми. Препоръчвам ти да си вземеш freesync монитор. Но не този, който той ти е препоръчал ами на aoc 24" 144hz 1ms, аз съм със по-големия му брат, 32 инчовия и монитора е брутален. Не е с TN матрица както този на acer, ами С VA и при промяна на ъгъла от който поглеждаш се вижда всичко, докато при TN матрицата това не е така. Също голям плюс на монитора е това че е извит, а също и че за при 24" наситеността на пикселите (ppi)е по-голяма от тази при по-големите монитори, също така цената е 350лв за 24", за 27" е 500 и нещо, а за 32" 500. Като 32 инчовия беше малко овъркил за гейминг на бюро, колкото и голямо да е. Затова препоръчвам горещо 24 инчовия, разликата в цената с останалите 144 негови монитори е голяма. Също така най-добре си вземи не 1, а 2 тб хард. Аз съм със 1 и вече ми е малък, след няколко филма (към 15) и 8 игри ми остава доста малко пространство. Знам че имаш 480гб ссд, но между 1 и 2тб hdd разликата е около 40-50лв. Също така щом взимаш процесор с отключен множител, ти трябва по-сериозно захранване. Поне 700w, аз съм със 600 на cooler master и мисля че са ми малко, и ако можеш си вземи модулно захранване, на него можеш да пъхаш и изваждам нужните кабели и така визията не много по-изчистена, а пък кутията ти предлага хубава видимост и няма да е красиво да стърчат кабеляци. Едно съветче от мен, ако харесваш rgb-то на 2700х, продават поотделно оригиналните охладители за 40лв, а пък и е wraith кулера, който е по-добър от обикновения стоков. Но ако ще овърклокваш до 4.2 си вземи водно поне 240мм

Все още не съм решил със сигурност кои ще са компонентите, защото идкам всичко да е ток и жица. Другото ми въпросче е дали е ок да си го направя аз в домашни условия или да си илк да го поръчам готов? Също така добре ли е да взкмам всички части от един сайт или от различни или верига магазини?

Взимай оттам където дават най-добра цена. Ако си сигурен в знанията си, сглоби го у вас, доставя удоволствие, а и не на всички места сглабят компонентите правилно заради кратките срокове които им дават. Ако пък не знаеш как да пъхнеш някой кабел, все ще драснеш тук и ще ти помогнем, стига да ни е по знанията. Помисли си за rx590-ката, много добра карта е и дърпа доста пред 1060, също така следи колко и какви вентилатори са включени в кутията и не гледай картинките, а описанието. Амд картите са стабилни и няма да сгрешиш с тях. Сайтове като ардес, десктоп, gplay, jarcomuters са надеждни. Само не взимай нищо от evarna, те май са най-известните измамници в нашата аудитория.

Да за evarna знам :rofl:
Ппц аз уча 5 година вече в техническо училище и тва ми е специалността да сглобяване на компютри, но все пак се притеснавам защото това са си доста пари.

Дали тези продукти са леджит ппц и дали са леджит да работят заедно и надежни ли са сайтовете?

След последното проучване и търсене стигнах до това:

-Процесор AMD RYZEN 5 2600 6-Core 3.4 GHz AM4 339.00 лв.

-Дънна платка ASROCK X370 Pro4 socket AM4 159.00 лв.

-ВИДЕО КАРТА EVGA GEFORCE GTX 1060 SC GAMING, 6GB, GDDR5, 192 BIT 569.00 лв.
https://ardes.bg/product/evga-geforce-gtx-1060-6gb-sc-gaming-evga-vc-gtx1060-6gb-sc-80324

-Памет Team Group T-Force Vulcan 16GB (2 x 8GB) 3000 MHz DDR4 Grey 255.00 лв.

-Хард диск SEAGATE BarraCuda 2TB, 64MB, SATA 3 131.00 лв.
https://www.ioncomputers.bg/product/8436/hard-disk-2tb-seagate-barracuda-stb2000dm006-s-3-godini-garantsia.html
(Само да вметна за HDD-то, че го има и по-евтин, но според мен е ок да дам с около 10 лв. повече за 3 години гаранция)

-SSD диск Team Group MP32 M.2 2280 256GB 109.00 лв.
https://ardes.bg/product/256gb-ssd-team-group-mp32-tm8fp3256g0c101-116553

-Захранващ блок Thermaltake Smart Pro RGB 850W 199.00 лв.

(Знам, че е доста W-ве, но мисля че е добра инвестиция за бъдещи ъпгрейди без да мисля за него. Също така съм запознат, че ще дърпа много ток също. Ако имате по-добро предложения казвай те.)

-Кутия Cooler Master MasterCase H500P White Mesh RGB TG 315.81 лв.

(Кутийката е малко по скъпа от колкото първоначално мислех да дам и това дига бюджета, но всеки път когато гледам кутии тя ми хваща окото. Също има 2х200мм вентилатора от пред и 1х140мм от зад. RGB са вентилаторите, но мисля това да са единствените RGB неща в PC-то, тъйкато не съм голям фен да имам “дискотека” в нас Kappa123)

Цена: 1 967,81 лв
Също така може и монитор да предложите 144Hz, 24".

Също може като се изпозлват някои промо кодове да намалее цената.

Виж RX 590, за около същата цена я има, по-бърза е и има 2 GB повече памет.

Можеш да го използваш, но се увери, че BIOS-а му е update-нат за втора генерация Ryzen процесори. По-добре вземи от новите чипсети (X470, B360). Като цяло на няма смисъл да взимаш X чипсет, осен ако не взимаш от Ryzen 7 процесорите (в повечето случаи производителите слагат по-добри VRM-ове на X дъната, които ще са полезни ако вземеш някой от по-мощните). Аз бих взел тази:

Не гледай само колко вата е едно захранване. Гледай ефективност и най-вече производител. Това, което си избрал изобщо не е лошо. Особено с тази 7 годишна гаранция, но за 20 лв отгоре, можеш да вземеш захранване, което е доста по-ефективно и от по-добър производител:

За монитора, гледай да е Freesync (заради AMD видеокартата ако решиш да я вземеш) и да е 144hz. Ако ти трябва цветовете да са по-точни избягвай TN матрици и гледай VA и IPS.

Повечето от тези неща вече ги казах в по-горният си пост.

Потърсих rx590 в тези по известните сайтове, но не успях да намеря :thinking:. Може аз да не съм до огледал някъде. И също така да питам дъната вървят ли си с батерия или трябва отделно фа се вземе?
Не съм чувал за techmag и не знам колко да леджит.
Както и TN мониторите на 144Hz са по евтини от тези с IPS или VA

Тогава гледай за RX 580. Една идея по-бърза е GTX 1060 в повечето игри, в другите е равна или една идея по-бавна (има 1-2 изключения). Ако играта използва Vulkan или DirectX 12, RX 580 има предимството. И като RX 590 пак има 8 GB памет (2 GB повече от 1060).

По-нисък клас вариант:

А ако искаш нещо с по-хубаво охлаждане и VRM:

Разгледай ако искаш и в други сайтове. RX 580 се намира по-лесно.

Батерия?? Ако говориш за батерията, дето я вадиш като искаш да си изчистш CMOS-а, никога не съм чувал за дъно да идва без такава.

Естествено!

Бре аз пиша за 590ката романи ама кой да слуша, XFX AMD RX 590 FATBOY 8GB GDDR5 (RX-590P8DFD6) Видео карти Цени, оферти и мнения, списък с магазини
Като цяло това моделче май е единственото в България и не мога да разбера защо ги няма все още останалите производители.
AOC C24G1 Монитори - Цени, AOC C24G1 оферти
Монитора също така го има и в ОЗОН, А С ПРОМОКОД ПАКТА ПОЛУЧАВАТЕ 3% ОТСТЪПКА!!!:rofl:
Ако искаш прочети отново първия ми коментар, Не искам да повтарям повечето неща.
XFX са от години на пазара, но ако искаш нещо на Asus, gigabyte, sapphire или power color то изчакай малко с пазаруването на картата или разпитай в магазините.