Избор на клокърско дъно

От много време съм на лаптопи, но реших да пробвам гейминга на пс
Искам дъно на gigabyte aма не от онези аоръс които светят в милиони цветове
Никъде обаче не пише кое позволява и кое не позволява овърклок
Ако някой е по-светнат моля да ми препоръча клокърско дъно
По възможност без софтуерни защити
(Искам да подпаля процесора)

За Intel или AMD?

При AMD, моделният номер на дъната, които поддържат overclock-ване започват с B или X. Всички AMD процесори поддържат overclock-ване с изключение на Аthlon-ите.

При Intel, моделният номер на дъната, които поддържат overclock-ване започват със Z или X. Само процесорите, които завършват с К или X могат да се overclock-ват.

Всички дъна имат защити по default. Можеш да flash-неш custom BIOS, но не го препоръчвам. Тези защити са там поради причина.

Не искаш.

4 Likes

Планирам охлаждането ми да е адски сцепеното и чувствам, че сякаш ще го ботълнекна ако температурите ми са под 100 градуса.
Точно от там тръгна и онзи спор за горенето на ядра. Когато си взех лаптопа му включих екстра ядрата и затова не забелязах.
За 2 години половината ми ядра бяха умрели предполагам от прегряването

Какво имаш предвид по това?

Няма. Няма как да “ботълнек-неш” охлаждането. Цялото нещо няма смисъл. Процесорът не се справя по-добре при по-високи температури. Точно обратното. Професионалните overclock-ери използват LN2, не само защото процесорите отделят голямо количество топлина, но и за да ги държът на колкото се може по-ниска температура.

1 Like

Смятам да държа 1/2 години с вградената видеокарта и да се бръкна за останалите части. Ще се опитам да намеря Intel RTS2011LC но мога и да мина с един обикновен cooler master

Това охлаждане изобщо не е сцепено. Ако искаш да overclock-ваш сериозно ще ти трябва бая повече. Също това е за LGA 2011 процесори, които са бая стари. Сглоби си компютъра нормално.

1 Like

Не е, обаче най-евтиното водно (истински водно) е 550 лв и може даже да избера въздушно
Аз това го гледах, защото има яко вентилатор4е и бранда на интел
Моля предложи ми охлаждане, защото съм пълен картоф по отношение на хардуер
И да попитам какво е приложението на овърклока освен във игри?

Само да кажа за протокола. Под сцепено охлаждане, поне аз разбирам течен азот.

Като цяло водното охлаждане е nice, но си има рискове. Знам, че звуча все едно нося шапка направена от фолио, но има шанс да теке. Дори този шанс да е много малък, аз не бих го поел предвид това колко са добри въздушните охладители. Да не говорим за поддръжка и издражливост в дълг план.

Аз бих взел това:

Поддъжа всички модерни сокети (мястото където се слага процесора), освен тази за Threadripper за, която си има отделна версия. Малко е голям, затова се увери, че ще има достатъчно място в кутията и, че няма да закача RAM-та.

Intel не са известни с това, че правят добро охлаждане.

Когато overclock-ваш процесора, ти променяш скоростта на, която той рабори. Като резултат, това, което се изпълнява от процесора ще е по-бързо, без значение дали това е игра или нещо друго.

Като цяло не очаквай като си overclock-неш процесора, той няма да стане 50% по-бърз, дори да го “подпалиш”. В най-добрият случай 10%, може би 15%. Overclock-ването не е сребърният куршум, който си мислиш, че е. Аз не бих го натиснал много. Какъв процесор мислиш да взимаш?

1 Like

i7 9700k
Страхът ти е напълно оправдан
И аз мисля, че има опасност и ако си взема някога течно ще го лепна със силикон по фитингите
И това с азота - охлаждане е единствено ако чупиш рекорди, защото никой няма през 2 минути да сипва азот или да топи с горелка 24/7
А какво ти е мнението за noctua

Не бих го натискал за повече от 4.9 Ghz. Като цяло добра база за overclock е да накараш всички ядра да вървят на Turbo Boost честотата (4,9 в този случай), която приципно е предвидена за едно ядро в даден момент. Може да се пробаваш за 5 и нагоре, за да видиш колко може, но не бих го държал там за дневна употреба.

Също за какво мислиш да го използваш? Като цяло ако само ще играеш игри, някой Core i5 ще се справи еднакво, а ако мислиш да използваш много ядра Ryzen процесорите са по-бързи или равни на по-ниска цена.

Знам. :grinning:

И те са много добри. Ако вземеш охладител от тях, определено няма да сбъркаш, но поне за мен са малко грозни, което е малко иронично, понеже използвам noctua охладител.

1 Like

Да си цъкам Ексел
3D моделиране
Стрийминг
vr след като взема отделна видеокарта, а очила лесно ще купя след като съм подсигурен с гпу
Обработка на видеа
Мултитаскинг защото съм от онези педали които отварят 5000к0000е000 прозореца в хром
Имам и 4х8 блокаж на диференциала (рам) понеже би се втурнал да ми говориш за рам след като четеш какъв power user съм
По-важната причина да искам i7 е, че ще държи поне 3-4 години на нивото на новите процесори. След 5 години ще е като нов i3
Ако пък взема i5 той ще се справя като celeron така, че главно заради покритието
i5 пак ще се справя добре през 2025, но като процесор от 2019

1 Like

Ако е така, определено виж Ryzen-ите. Да, по-бавни са в игрите, но за multitasking са чудовища.

1 Like

Известно ми е, но въпреки че амд се реабилитираха никога няма да им простя след печки поколението
Освен всичко интела е… интелски
Ако взема райзен ще се чувствам длъжен да взема и радеон

Ако нещо не ти е изгоряло, не виждам какво са ти направили толкова.

Да, около 10% по-добро в игри, с по-малко ядра и по-скъпо. Поне на мен не ми харесва сделката.

Недей. Няма значение.

AMD са сериозна алтернатива на Intel през 2019, особено за някои като теб. Това, че са правили грешки преди, незначи че не са добра опция сега. Аз лично нямам търпение за Zen 2.

1 Like

Запаси се с търпение и гледай да останеш жив до тогава
Обявиха ги преди 3 месеца и ни казаха да чакаме до лятото, а все още няма даже пробни бройки
Още една изцепка на амд
2 настолни компютри съм имал и единият беше с Атлон 64
Във темата “въпрос към Apple user-ите” съм писал какви игри играя
Човек, когато не крашваше вървеше със средно 10 фпс
Знам че това е много стар бюджетен процесор, но все пак имам лош спомен
По-зле беше с другия А8 5600К
Печкааааааааааааа
И тогава минах на лаптопи
Alienware 17 от 2014
Убих го защото почнах едни много тежки игри, но съм адски доволен от Intel
И от интела в мака който върнах съм доволен
Реших да мина на пс и то да е с интел

Информацията ти е погрешна. Този месец потвърдиха Zen 2, а на 27 Май, ще обявят повече информация и датата на пускане. Очаква се да излязат към средата на годината. :wink:

някъде от 4тата минута нататък - тези процесори са вече на пазара
Около 5:45 се говори за 3 тото поколение райзени за които аз никаква информация не откривам
:jaba::jaba::jaba::jaba::jaba::jaba::jaba::jaba::jaba::jaba::jaba::jaba::jaba::jaba::jaba::jaba::jaba::jaba::jaba::jaba::jaba::jaba::jaba::jaba::jaba::jaba::jaba::jaba::jaba::jaba::jaba:

Това е за Threadripper-ите, те са предназначени за сървъри.

Първото поколение (Ryzen 1000 series) са базирани на Zen (1) архитектурата;
Второто (Ryzen 2000 series) - на Zen+ архитектурата;
Третото (Rysen 3000 seres) - на Zen 2 архитектурата.

Да, и 3тото е обявено, а няма даже 1 тестова бройка
Щом го протакат до лятото трябва вече да са почнали производство

Не помня дали ставаше въпрос за Nvidia или Intel, но минялата година много ревюъри се оплакваха, че са получили хардуера за тестване само няколко дена преди пускането му на пазара. Защо очакваш AMD да разпратят техните процесори няколко месеца по-рано :thinking:?
Едва този месец разкриха окончателните честоти и брой на ядрата, вероятно вече са започнали производство и както казах по-рано на 27.05 ще разкрият подробностите като: кога ще излиза процесора, кога ще пуснат първите бройки за ревюта, снимки на архитектурата и т.н.
Ето повече информация за всичко.:wink:

1 Like