При стрес тест на процесора комютъра се изключва

Здравейте
Компютъра ми меко казано е втора употреба. Частите са следните:
PSU: Coler Master 600w.
CPU: 4790k (от али експрес)
RAM: 2х Kingston HyperX Beast 8GB (2x4GB) (пусната на 2133MHz)
VC: ASUS 1060 3gb
MB: ASRock z87 Pro3
HDD: 1TB 7200rmp
SSD: SANSUNG 860 evo 500gb
Охладител [GAMMAXX 400] (със сменена перка до 3000rmp) на IDLE държи средно 30 градуса във Warframe стига до 62градуса топ.
Процесора е на стокови честоти. Делидван е и под капачката е с течен метал.
Когато пусна стес тест не зависимо prime95/OCCT компютъра след 1/2 сек се рестартира.
Какъв може да е проблема?

Предполагам проблема е в захранването или в дъното, а може и процесора да не е наред.
Също може да пробваш, да върнеш рамта на 1600MHz и да спреш турбо бууста на процесора, за да си сигурен, че не е от тях.

edit: за по-сигурно може да върнеш биоса към дефалт настройките, ако проблема пак продължава, тогава спри турбо бууста, ако пак не се оправи вероятно е от захранването или VRM-ите на дъното.

Не зависимо от скоростта на рам-та пак го прави.
Бъл съм сетнал CPU ratio на 44 с all core. Само когато е стнат така с all core гаси при теста независимо дали е 44,40 или 38. Когато е на ауто при стрес теста процесора пада на 4,18Ghz с топ отчетена температура 69градуса на package и core 0. Core1/2/3 - 65,62,62.градуса. (за 5 мин тест)
Докато опитвах различните вариянти видях да дърпа до около 90W.
Предполагам, че някое от ядрата не е наред или има пик на температура над 80градуса. (сега се загледах, че в дъното пише critical temperature 80градуса).
Или както каза VRM-ите на дъното не са достатъчни за тоя пеоцесор. (въпреки, че в сайта пише, че го подържа).
Благодаря за отговора.

Най-вероятно е така.

Коя версията на биоса ти? Може би ъпдейт ще помогне.

Последна версия от сайта на дъното. Трябваше да я инсталирам преди да сложа този процесор.
Как мога да проверя кое едро не е наред?

Ако можеш да ги овърклокваш по отделно или да избираш за кои ядра да работи бууста, буустваш ги 1 по 1, докато почне да крашва отново.
Другия вариант е, ако има начин в биоса да ги спираш, отново едно по едно ги спираш докато спре да крашва.
Ако тази опции ги няма в биоса, могат да се спрат в Winodws, а също и в таск мениджъра има опцията да избираш коя програма, кои ядра може да ползва.
Последния вариант с таск мениджъра, ако стане, мисля че е най-добър. Първо пускаш програмата с 1 ядро и активираш останалите, докато крашне.
Ако не знаеш как става виж в интернет, опцията се казва “Set affinity” или “Processor affinity” има я в Windows 10, мисля че и в по-стари.

Ясно. Може някой ден да пробвам когато ми остане време, но за сега ще го ползвам така на ауто. Сега не ми създава грижи като го върнах на Ауто особенно с тази перка. Преди сякаш леко забавяше в някой игри и затова се насочих към тестовете за да проверя какво става. Мерси много отново.

1 Like

🤔