Upgrade на PC (15 символа в заглавието)

Скоро (надявам се) ще сменям картофа който имам вместо процесор от AMD a4-5300 на Ryzen 5 1600x и както може би се досетихте ще трябва да сменям и дъното и рамта…
Дъното ще е asus PRIME B350M-E a рамта
също така видео картата ми е RX 550 2 GB на GIGABYTE и исках да попитам дали 500w захранване ще е достатъчно и дали ще ботълнеква много + съм отворен за предложения в същата сума (около 600 лева)

Забравих да допълня ,че ще са 2 плочки RAM мисля че е очевидно не за всеки случай да допълня

Щом е стигало за старата печка, трябва да стигне и за новия процесор. :wink:

Еми TDP-то на стария е 65 а на новия е 95

Разликата не е толкова голяма. Все едно да овърклокнеш стария. :smiley:

А дали бих могъл да овърклокна новия :thinking: :thinking: :thinking:
Също така видео картата дали ще ботълнеква много ?

Когато видео картата ботълнеква процесора, не е проблем. Дори е по-добре, защото ще имаш свободни ресурси за други програми т.е. ще може да ползваш OBS или някакви други програми докато играеш, без да ти падат кадрите.
Ако не мислиш да стриймваш, обработваш видеа и други подобни, а само ще играеш, може да си вземеш някой по-евтин райзен с 4 ядра.
НО този процесор е по-добър, ако след бреме решиш да ъпгрейднеш видео картата.

Вероятно, да! Аз съм с 550W, процесорът ми е 95W и е клокнат, видеото ми е 120W и захранването ми е на ръбът. Но пак зависи какво ти е захранването, има някои много добри, други са пълна боза. :wink:

За тоя процесор бих ти препоръчал малко по - различно комбо. (хем по - евтино)
Дъно, рам, процесор. Тук в последствие поне ще можеш да сложиш още рам без да махаш старата или да сменяш дъно.

Относно захранването ще ти е достатъчно, а за овърклок този процесор е малко безсмислен защото така или иначе 1вата серия на Ryzen не могат да вдигнат над 4.0ghz на всички ядра по нормален начин. Охлаждане предполагам си имаш, тоя процесор не идва с такова по принцип, освен ако не е част от някакъв бъндъл.

Всъщност знам ,че не идва със стоково охлаждане но се чудех дали охлаждането на стария ще стане на новия и ако не стане щях да питам тук за някакво което да не е много скъпо но да върши работа.Иначе благодаря за предложеното комбо :slight_smile:

За да не правя нова тема ще попитам направо тук за някакъв охладител за процесора който да не струва много но да върши работа :slight_smile:

Зави си какво разбираш под “да не струва много”, колко бюджет можеш да отпуснеш за него?
До колкото знам, едни от най-добрите по отношение цена / качество са: be quiet pure rock, pure rock slim(по-евтина версия с по-малко тръби) и Cooler master evo 220. :slight_smile:

Еми от “да не струва много” имам в предвид до 50-тина лева

Охладител Cooler Master HYPER H411R RR-H411-20PW-R1 - на топ цена - Ardes.bg Примерно

Oof!
По-рано се обърках, исках да кажа “pure rock”, не “dark rock” :roll_eyes:

Понякога го пускат намалено на 69лв. :kappa10k: , аз за толкова го взех и съм доволен :wink:
Ето и слим версията: